Vybavení do skladu - rudl, balicí stůl, paleta a paletový vozík

Jak zrychlit balení ve skladu

Zákazníkům v dnešní době hodně záleží na rychlosti doručení jejich objednávky. Rychlému doručení může bránit skladová dostupnost (když zboží není skladem vůbec nebo pouze v nějakém externím skladu), ale také typy plateb, které lze využít – pokud je k dispozici například jen bankovní převod, může to dobu doručení prodloužit. Další zdržení, kterému se v tomto článku budeme věnovat, je balení ve skladu, které může být nenápadným zdrojem zbytečných zpoždění a zpomalování procesu. Zrychlení balení může zvýšit efektivitu a produktivitu celého skladu, což může vést ke snížení nákladů a zlepšení zákaznických služeb. Zde je několik tipů, jak zrychlit balení ve skladu:

Organizujte skladový prostor

Ujistěte se, že skladový prostor je organizovaný a dobře uspořádaný. Neexistuje uskladnění zboží na zemi, v uličkách mezi regály apod. Každá nutnost obejít uskladněné zboží, nebo dokonce potřeba jej přesunout, aby se skladník dostal tam, kam potřebuje, je špatně. Zboží by mělo být uloženo tak, aby bylo snadno dostupné. Vysokoobrátkové zboží je vhodné uskladnit blízko balicího stolu, pokud je to možné. To umožní rychlé a pohodlné balení, aniž by bylo nutné hledat zboží nebo se přemisťovat z místa na místo.

Používejte vhodné balicí materiály

Používejte vhodné balicí materiály, které jsou vhodné pro Vaše zboží, jsou snadno použitelné, není potřeba je nijak upravovat nebo plnit obrovským množstvím výplňového materiálu. Například používání rychlouzavíracích krabic nebo štítků s čárovými kódy může urychlit proces balení a snížit potřebu zdlouhavého balení do krabic za pomoci lepicí pásky. Pro vysokoobrátkové zboží je vhodné najít vhodný obal, ve kterém jej zasíláte. Často se vyplatí nechat si vyrobit krabice na míru pro takovéto položky, než donekonečna balit do nevhodné kombinace několika druhů obalů.

Papírová voština pro strojírenský průmysl
Papírová voština pro strojírenský průmysl

Optimalizujte balicí procesy

Zanalyzujte své současné balicí procesy a najděte způsoby, jak je optimalizovat. Například můžete vytvořit standardizované postupy pro balení různých typů zboží. Nebo pořídit balicí stroje nebo zařízení, které mohou zvýšit rychlost a přesnost balení.

Delegujte úkoly

Rozdělte úkoly na více zaměstnanců, pokud je to možné, a delegujte různé části balicího procesu. To může urychlit balení, protože každý zaměstnanec se bude specializovat na konkrétní úkol a bude se moci zaměřit na svou práci bez zbytečných přerušení. Někteří skladníci tedy budou mít na starosti jen naskladňování zboží, někteří „pickování“ zboží z objednávek, někteří budou pouze balit. Postupně ale tyto party skladníků střídejte. Práce by pro ně začala být příliš jednotvárná, když budou dělat dokola jedinou činnost.

Zlepšete ergonomii pracoviště

Zajistěte, aby balicí stanoviště bylo ergonomicky dobře navrženo. Ergonomické uspořádání pracoviště může snížit čas potřebný pro manipulaci se zbožím a minimalizovat fyzickou námahu zaměstnanců. To může vést k rychlejšímu a efektivnějšímu balení. Určitě se budou zásilky balit lépe na balicím stolu vybaveném vším potřebným (fólie, krabice, lepicí páska, tiskárna štítků pro dopravce atd.), než někde v rohu skladu na zemi. Popřemýšlejte také o tom, jestli neprobíhá ve skladu zbytečná manipulace se zbožím, aby se zboží nemuselo nosit přes celý sklad na balení a pak zase přes celý sklad zpět, kde se naloží dopravci do auta. Každá manipulace stojí čas a čas stojí peníze.

Balicí stůl s moduly

Používejte vhodnou skladovou techniku

Používejte palety (i na menší zásilky, převezete jich najednou mnohem víc), paletové vozíky, pickovací vozíky a vysokozdvižné ještěrky, klecové vozíky na zásilky (výrazně urychlí nakládání zásilek do vozidla přepravce). Vše samozřejmě přizpůsobte velikosti vašeho skladu, počtu zásilek a sortimentu, který prodáváte. I když mohou být náklady na pořízení techniky vyšší, časem se vrátí. Ušetříte spoustu času vašich pracovníků a také jejich zdraví.

Automatizujte procesy

Pokud je to možné, zvažte automatizaci balicích procesů. Na trhu je spousta různých balicích strojů, které umí prakticky vše, co se týká balení. Jedná se ale o stroje minimálně za statisíce, často i miliony. V menších skladech můžete začít postupně. Například páskovací stroje nebo ovinovací stroj na balení palet se dají využít prakticky v každém skladu.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *